Jak funguje elektrárna? My už to víme…

V průběhu měsíce května jsme se v rámci učiva o elektřině ve fyzice vypravili s žáky 8. ročníků na exkurzi do nedaleké ledvické elektrárny společnosti ČEZ.  Zde jsme měli předem domluvenou exkurzi, při které se žáci dozvěděli informace nejen o fungování elektrárny, ale také o výrobě elektřiny obecně.

Osmáci už vědí, že uhlí vzniklo ve třetihorách a že tu máme jednu z nejmodernějších tepelných elektráren. A také vědí, co tvoří „srdce elektrárny“, co jsou emise, odkud přichází voda k chlazení a jak to vypadá v areálu elektrárny. Součástí prohlídky bylo i 3D kino – film o historii uhlí, o výrobě elektřiny, proměně místní krajiny pohledem z dronu a dalších zajímavostech. Jak pozorně žáci poslouchali, zjistili při bleskové soutěži o drobné odměny.

Žáci se také pomocí nejdelšího a druhého nejrychlejšího výtahu v ČR vydali do 28. patra na vyhlídku, ze které si mohli prohlédnout nejen samotnou elektrárnu, ale díky dobrému počasí i okolí – Milešovku, Komáří vížku, Bořeň, zkusili jsme najít i naší školu v Duchcově. Naplánovanou pěší cestu zpátky všichni perfektně zvládli, a to i v teplém počasí a za to si zaslouží pochvalu.

                                                                                   Ing. Jitka Lacinová a žáci 8. ročníků