Podzimní prázdniny v školní družině

Výlet do Prahy

Nastal čas podzimních prázdnin a to pro naší družinku znamená, že se pojede na výlet. Počasí už není na to, abychom trávily celý den venku a proto jsme se rozhodly, že navštívíme Národní zemědělské muzeum v Praze, kde jsme ještě nebyly. Autobus nás zavezl až před budovu muzea, kde pro nás byly připravené vzdělávací programy. První s názvem ,,Rok na poli“ nás seznámil s životem středověkého zemědělce prostřednictvím polních prací, které v průběhu roku vykonával a typických nástrojů, které využíval. Děti zjistily, jak se ve středověku osévalo pole, nebo jak se zacházelo s kosou či cepem. Mohly si to na vlastní kůži vyzkoušet, což bylo docela legrační.

Druhý program  ,,Zdravá rostlina – zdravý člověk“- nás seznámil s významem rostlin a proč jsou pro nás rostliny životně důležité a proč je zapotřebí o ně pečovat. Dozvěděly jsme se, že stejně jako lidé, mohou být i rostliny nemocné, a potřebují proto své vlastní lékaře. Program byl veden hravou formou a navazoval na výstavu Lékaři rostlin.

Měly jsme také možnost prohlédnout si expozici Zemědělství, kde jsme našly nejen unikátní sbírkové předměty, ale i preparáty hospodářských zvířat. Kluky zaujala hlavně expozice Myslivosti, kde si mohli pomocí virtuálních efektů zastřílet z pušky na lesní zvěř. Zato herní traktorový simulátor nadchl i holky. Nakonec jsme navštívily expozici Gastronomie, která je určena všem milovníkům jídla. Zavedla nás do kuchyně našich babiček a navnadila na pochoutky z dob dávných a současných. Děti si mohly vyzkoušet nakupování potravin, včetně načtení vlastního nákupu na pokladně. Malé kuchaře a kuchařky zabavilo válení těsta, vykrajování vánočního cukroví, nebo virtuální smažení bramboráků. Návštěvu muzea jsme zakončily výhledem na Prahu ze střešní zahrady. Nechyběl samozřejmě ani nákup upomínkových předmětů a dárečků z místního muzejního obchůdku. Zcela vyčerpaní jsme nasedly do autobusu a vydaly se k domovu.

Vychovatelky šd

Foto v naší fotogalerii